Valli Produce deals week of 2/12/14 – 2/18/14

Posts on Mashup Mom may contain affiliate links. Please see disclosure and disclaimer here.

Here are your Valli Produce deals and coupon matchups for the week of 2/12/14.

  • I’m using the ad for Hoffman Estates, Glendale Heights, and Arlington Heights. Some prices may vary at other locations, so view your own weekly ad here.

Valli does not have a coupon policy available online. Some people have had trouble using printables there, while others have not, so be aware that your mileage may vary. Sometimes they take manufacturer coupons together with in-ad store coupons; sometimes they don’t.

Top deals

  • Asparagus, $.98/lb.
  • California cauliflower, $.68/lb.
  • California sunkist royal mandarins, $.78/lb.
  • Gorton’s fish sticks or fillets boxes, $1.99. Use $.50/1 in the 1/5 SS1 or 2/2 SS or print $1.00/2 here. And print $.75/1 here.
  • Essential Everyday whipped topping, $.89. Use $.75/1 in the 1/26 RP1 and get it for $.14.
  • Alouette brie wedges 8 oz, $2.99. Use $1.00/1 in the 11/17 RP.

Weekly deals

Bakery

  • Cuisine de France baguette, $.99.
  • Cuisine de France turnovers, 3/$2.00.
  • 4 pack creme horns, $1.79.
  • 8 ct Skinner cinnamon rolls, $2.99.
  • 20 oz French bread, $1.49.
  • 6 ct bagels, $1.99.
  • 6 pack Telera rolls, $1.79.

Dairy & refrigerated

  • Prairie Farms 2% milk, $2.49 limit 2.
  • Tampico, $1.50.
  • Cabot bars or shreds, $2.00.
  • Dutch Farms 12 oz American singles, $1.50.
  • 16 oz Prairie Farms cottage cheese, $1.99.
  • 89 oz Simply OJ, $4.99.
  • Smart Balance spread, $2.50. Use $1.00/1 in the 1/12 SS.
  • Alouette brie wedges 8 oz, $2.99. Use $1.00/1 in the 11/17 RP.
  • Mini babybel cheese, $2.99.

Deli

  • Sorrento provolone, $3.99/lb.
  • Sara Lee turkey breast, $3.99/lb. Use $1.00/1 lb in the 2/2 RP.
  • 5 lb block Dietz & Watson mozzarella, $2.99/lb.
  • Greenridge Farm smoked sausage, $1.99/lb.
  • Kayem roast beef, $4.99/lb.
  • Dietz & Watson American or mozzarella, $3.99/lb.

Frozen

  • Gorton’s fish sticks or fillets boxes, $1.99. Use $.50/1 in the 1/5 SS1 or 2/2 SS or print $1.00/2 here. And print $.75/1 here.
  • Quart Dean’s sherbet, $1.50.
  • Essential Everyday whipped topping, $.89. Use $.75/1 in the 1/26 RP1 and get it for $.14.
  • Individual Home Run Inn or Gino’s East thin crust, $2.50.
  • Essential Everyday garlic bread, $1.50. Use $.75/1 in the 1/26 RP1.

Grocery

  • Mott’s apple juice, 3/$5.00.
  • Select Post cereal: Alpha-Bits 27 oz, Fruity Pebbles 11 oz, Raisin Bran 20 oz, Cocoa Pebbles 11 oz, 3/$5.00. Free milk wyb 2 Raisin Bran in the 1/19 SS2.
  • Vitners family size chips, $2.00.
  • Keebler graham cracker pie crust, $1.79.
  • Eight O’ Clock or Donut House 12 pack K-Cups, $3.99.
  • Essential Everyday vanilla wafers or animal crackers, $2.00. Use $.75/1 in the 1/26 RP1.
  • Hershey’s baking chips, $2.00. Print $1.00/2 here.
  • Uncle Ben’s Country Inn rice, $1.00. Use $1.00/4 in the 1/12 RP. Print $1.00/3 on Facebook.
  • Hunt’s 14.5 oz tomatoes, $.99.
  • Hunt’s pasta sauce, $.99.
  • Betty Crocker box potatoes, $.99. Use $.50/2 in the 2/2 SS.
  • Lindt bars, $2.00.
  • Granoro pasta, $.99.
  • Fiora artichoke hearts small jar, $1.38.
  • Fiora roasted red peppers, $1.38.
  • Roland hearts of palm, $2.00.
  • Roland quinoa, $2.79.
  • Square carrot juice, $.99.

Meat & seafood

  • Fresh wild caught whole catfish, $2.79/lb.
  • Boneless skinless chicken thighs family pack, $1.79/lb.
  • Wild caught whole lake trout, $2.79/lb.
  • Pork shoulder butt roast, $1.79/lb.
  • Indiana Kitchen bacon, $3.49.
  • Fully Cooked pulled pork carnitas, $3.99/lb.
  • Homemade pork fajitas, $2.99/lb.
  • Wild caught whole lobster, $4.99/lb.
  • Chuck pot roast, $3.99/lb.
  • Perdue chicken, $1.49/lb.
  • 73% fresh ground beef value pack, $2.99/lb.
  • Bone in chuck pot roast, $3.49/lb.
  • Pork shoulder butt steak family pack, $1.99/lb.
  • Pork spareribs, $1.99/lb.
  • Ribeye strip steak, $6.99/lb.
  • Whole tilapia, $1.79/lb.

Not food

  • Fiora 12 ct bath tissue or 8 ct paper towels, $3.99. Use $1.00/1 in the 1/5 RP1.

Produce

  • Asparagus, $.98/lb.
  • XL roma tomatoes, $.48/lb.
  • XL red or green bell peppers, $.68/lb.
  • Sweet potatoes, $.58/lb.
  • seedless cucumbers, $.68 each.
  • 3 pack romaine hearts, $1.28.
  • Mexican calabasita, $.68/lb.
  • California cauliflower, $.68/lb.
  • Tomatillos, $.68/lb.
  • California navel oranges, $.68/lb.
  • Washington XL red delicious apples, $.68/lb.
  • California sunkist royal mandarins, $.78/lb.
  • Pineapple, $1.98.
  • Michigan golden delicious apples, $.48/lb.

Print Friendly and PDF

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>