Ultra Foods deals week of 2/7/13 – 2/13/13

Here are the best Ultra Foods coupon matchups and deals I see for the week of 2/7/13. I’m using the Lombard version of their ad (valid for Lombard, Downers Grove, Wheaton, and Crestwood), so note that some pricing can vary at other Ultra stores, particularly on the extreme value meat deals and sometimes on the cereal deals. Check your own store’s ad to verify. 

Confused by abbreviations in this post? See lingo for newbies.

Top deals

  • Campbell’s chicken noodle or tomato soup, $.58 limit 6. $.40/4 in the 1/13 SS. Print $1.00/5 here.
  • Thurs-Sun only: Wish-bone, $.98 limit 1. Print $.50/1 here.
  • Thurs-Sun only: Cantaloupe, $.78 each.
  • 8lb russet potatoes, $.88.
  • Purex 50 oz liquid detergent, $1.97. Use exp. $1.00/1 in the 1/6 RP for $.97 detergent.
  • Dutch Farms shredded or bar 8 oz or 12 oz American singles, $1.25.

Four-day sale Thurs-Sun

  • Dutch Farms Kievs, $.68 limit 4.
  • Cantaloupe, $.78 each.
  • Hellmann’s mayo 30 oz, $2.48 limit 1. Use $.25/1 in the 1/27 RP.
  • Wish-bone, $.98 limit 1. Print $.50/1 here.
  • Ragu, $.98 limit 1.

Weekly deals

Bakery

  • Paczki 6 pack, $3.99.

Dairy/refrigerated

  • Dutch Farms shredded or bar 8 oz or 12 oz American singles, $1.25.
  • Lactaid milk 64 oz, $2.88.
  • Pillsbury 4 oz crescents, 10.2 oz grands, or 12 oz golden biscuits, $.97. If you got the $1.00/1 crescents printable (no longer available) use here. For coupons check your 11/11 SS, 11/18 SS, 12/2 SS, 12/9 SS, 1/27 SS, and Coupons.com.
  • Minute Maid pure squeezed, $2.88.
  • 32 oz Bailey’s Irish creamers, $2.89. Use $1.00/1 in the 1/20 SS.
  • Dutch Farms 16 oz sour cream, $1.39.
  • Yoplait 8 pack fridge packs, $2.97.

Frozen

  • Van de Kamp’s value packs battered or breaded fish or fish sticks, 4/$8.88 limit 4.
  • Dean’s Ice Cream novelties, $1.97.
  • Eggo, $1.97.

Grocery

  • Del Monte canned veggies (green beans or corn), $.67 limit 12.
  • Campbell’s chicken noodle or tomato soup, $.58 limit 6. $.40/4 in the 1/13 SS. Print $1.00/5 here.
  • Pillar Rock 14.75 oz pink salmon can, $1.97 limit 2.
  • KIND bars, $1.25.
  • Frito Lay family size, $2.77 each when you buy two must buy two.
  • Frappuccino 4 pack, $3.88 when you buy two must buy two.
  • 18.5 oz 6 pack or 1/2 liter 12 pack Lipton tea $3.98 when you buy two must buy two.
  • Aunt Millie’s healthy goodness bread, 3/$5.00. Print $.25/1 light here.
  • Bear Creek pasta or rice, $1.99. Use $1.00/1 pasta mix in the 10/14 SS.
  • Mott’s apple sauce 6 pack cups, $1.97. Use $.55/1 in the 1/13 SS.
  • Donkey tortilla chips, $1.88.
  • Fanta 2 liters, $.67 each when you buy four must buy four.
  • 40% off Entenmann’s donuts selected varieties.

Meat

  • 4 oz lobster tails, $3.98.
  • New York strip steak, $6.98/lb.
  • Bar-S 16 oz bologna or hot dogs, $.78 limit 4.
  • Farmland boneless center cut pork chops or roast, $2.48/lb.
  • Hebrew National franks, $3.99.
  • Hillshire 8-9 oz Ultra Thin lunchmeat, $2.99.
  • Tennessee Pride roll sausage, $2.99.

Not food

  • Aussie or Herbal Essence shampoos or conditioners, 5/$8.88. Use exp $1.00/1 in the 12/30 PG. $1.00/2 in the 2/3 SS.
  • 500 ct Q-tips, $2.88. Use $.30/1 in the 1/27 RP.
  • Purex 50 oz liquid detergent, $1.97. Use exp. $1.00/1 in the 1/6 RP for $.97 detergent.
  • Purex 100 oz fabric softener, $2.97.

Produce

  • 8lb russet potatoes, $.88.
  • Chiquita bananas, $.49/lb.
  • 4lb navel oranges, $2.99.
  • Green Giant whole mushrooms 8 oz, $1.50.
  • Cilantro or lemons, 3/$1.00.

Things to know at Ultra

Just a few:

  • At some Ultras, Catalinas will NOT print at the self-checkouts, so use the registers.
  • Ultra accepts expired manufacturer coupons back 30 days; they do not accept expired store coupons.
  • Ultra limits to 12 like coupons per trip.
  • View the Ultra coupon policy here (click on your local store from this link and it will come up). They now accept manufacturer Catalinas from other stores; however, they will not accept Register Rewards from Walgreens.
  • Some Ultras will give you a $.05 credit off your total for each reusable bag you bring in and use, so be sure to mention them to your cashier.
Posts on Mashup Mom may contain affiliate links. Please see disclosure and disclaimer here

Print Friendly and PDF

Comments

  1. Kerri says

    Got my Ultra ad yesterday (for Indiana) and it is showing a gallon of centrella milk for $1.97! I didn’t see this in the write up – I know our prices sometimes differ but usually milk is more expensive in the Indiana stores! (I have no idea why….)

    • says

      Nice! Yeah, usually they are the same but every once in a while there will be a deal that differs. At the top of the post I list the stores that my ad is valid for, in case you ever want to check if yours differs. No cheap milk here :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>