Lots of shopping

photo 1

Been all over today — thought I would check out the whole Mariano’s double coupons thing, so swung through Target and Jewel quickly on the way there. Then traffic was awful on the way back, oh my. Got a bunch of stuff at Mariano’s — now all I really need this week is garlic and onions, which I’ll swing by Pete’s for another time when I’m headed that way.

Jewel

Turns out Planters peanuts are a Monopoly bonus item — I got seven tickets for this little trip, lol.

5 Planters peanuts, $9.95 after instant savings. Used five $1.00/1 printables (no longer available).
Zantac, $7.98. Used $4.00/1 in the 3/23 SS and will send in for the try me free mail-in rebate here — the rebate form doesn’t say they will redeem after coupon, so it should be a money maker. Or not — the fine print on the form excludes Jewel after 3/25. Oh well, now I have $4.00 Zantac, whee.
Cascadian Farm granola bars, $1.00 on the clearance cart. Will post-redeem the $.85/1 printable here.

Paid $10.52. Will get back $.85 for the Cascadian Farm coupon and hopefully the full $7.98 for the Zantac rebate.

Target

photo 2

Seventh Generation dish liquid, $3.19. Used $1.00/1 manufacturer coupon here, $1.00/1 Target coupon here, and 10% off on Cartwheel (took off $.22). Already got $1.00 back from Ibotta, so this was… free. Good thing, cause it fell over and leaked in the bag. :)
Strawberries, $1.79. Used $1.00/1 fresh fruit mobile coupon (text THANKS or SPRING to 827438) and 5% off on Cartwheel.
2 Bob’s Red Mill brown rice flour, $5.02. Used two $1.00/1 printables here.
Reynolds Parchment paper, $3.15 (part of the 20% off food storage promo I told you about yesterday). Used $1.00/1 Target store coupon here and $1.00/1 manufacturer coupon here.
2 Garnier Olia hair color, $17.98. Used two $3.00/1 in the 3/2 RP and two $1.50/1 Target coupons here.

Paid with a $5.00 gift card and $10.97. Got back a $5.00 gift card for Garnier Olia and $1.00 back from Ibotta for Seventh Generation for a net cost of $9.97. Never tried Olia before, but need to do something, like… tonight! lol — so for $2.00 a box I figured it was worth a try.

seventh

(Thanks to FabuLESS Life for the Seventh Generation deal)

Crazy Mariano’s shopping

photo 3

I haven’t seen Udi’s this cheap in quite a while, so bought eight loaves of bread for Junior High Guy with the $1.50/1 coupon I told you about yesterday. Also: Bananas were $.39 a pound, which makes Mariano’s a good place to use the 20% back on SavingStar this week. The Muir Glen organic tomatoes had the same $1.00/2 peelies I saw at Whole Foods last week and are $1.75 each, so $1.25 after peelie or just $.75 on Double Daze. The Applegate 7 oz lunch meat was $3.00, which is a great price — I didn’t have coupons with me, boo, but there is a $1.00/1 printable here to make it $2.00, or just $1.00 on Double Daze.

8 loaves Udi’s gluten free bread, $28.00. Used eight $1.50/1 printables here.
4 cans 28 oz Muir Glen organic tomatoes, $7.00. Used two $1.00/2 peelies, which doubled to take $4.00 off.
2 Applegate Farms lunch meat, $6.00.
Half a dozen bagels, $3.90.
Bananas, $.75. Should get a whopping $.15 back from SavingStar, lol.
Cauliflower, $2.48.
Portobello mushrooms, $4.88.
Spinach, $3.99.
2 Coffee-Mate 32 oz creamers, $5.00. Used two $1.00/1 coupons from Facebook, which doubled, for a total of $4.00 off.
2 NatureSweet Sunburst tomatoes, $2.50. Used two $.75/1 tearpad coupons, one of which doubled to $1.25.

Got $.10 off for bringing my own bags. Paid $43.45.

Posts on Mashup Mom may contain affiliate links. Please see disclosure and disclaimer here

Print Friendly and PDF

Comments

  1. Samantha says

    The Olia didn’t cover so well for me. I like the Nutrisse much better. Did you use the $5/$15 hair care?

    • says

      I used to use Nutrisse but it stopped covering well for me as I got more gray. Hmm. Well, we’ll see — if it doesn’t cover well, I’m only out $4 for the two boxes, lol. And no, the $5/$15 excludes color.

      • Samantha says

        A hairdresser friend of mine said to leave it on at least 45 minutes, regardless of what the box says.

  2. says

    So as long as all purchases after coupons have been doubled and you still owe $25 or more you are able to do the deal is that right ?
    New store opened a couple weeks ago ,have spent about $4 so far too expense and sales are not what I call a sale ! Guess I have to work at it harder or its just a lost cause for me .

    • says

      Yes that is right, I have been under a few times and they didn’t raise any issues but I try to be close to the $25 and then 5 Qs can be doubled up to $1. before doubling. I didn’t think it would be worth it at first but really like the stores, so I purchase my produce, milk and sometimes meat there.

  3. says

    Couple other Mariano’s deals:
    Triscuits are $2.49 so 49¢ after IP and DD. 16 slices of Kraft Cheese are $2.50 if you have the IPs that were out a few weeks ago for 75¢ off $1.00 on DD. Pop Secret $2.99 for 3 bags (not sure if a great deal but we need pop corn on spring break!) $1.00 off IP so 99¢ on DD. Organic Gallon of Roundy’s milk $4.99. I also tried the Florida Natural Citrus Smoothie, I think it was 2.99 and I had $1.00 off IP and it is on Savings Star for $1.00 expires today! Happy Shopping!

  4. Marah says

    The Marianos by me says you can only double five coupons and you have to spend $25? That never seemed like a great deal.

    • says

      You have to spend $25 before coupons, and they’ll double the first five with a face value up to $1.00. So since I was buying all that Udi’s bread, etc., getting to $25 wasn’t a problem, lol.

      • says

        I only shop at Mariano’s on Wednesdays and I get 2 gallons of their organic Roundy’s milk which is $10. right there. Throw in some produce and whatever else I am getting for the doublers and I hit my $25 or close to it every time. If there are some staples that you buy regardless of coupons, that is the place to do it.

  5. jane says

    Do you think the brown rice flour would be all right for coating fish when you sautee it in the pan? Usually I just use regular flour, but wouldn’t mind trying something else…

  6. Valentina S. says

    The Zantac rebate form says, “Purchases made at the following retailers will be honored towards the Freebate offer only in the purchase is made within the dates listed: Jewell/Shaws/ACME: 3/19/14-3/25…” Then it says, “Albertsons: 3/26/14-4/1/14″. Is Jewell a typo for Jewel Osco or some other store? On one hand, Jewel Osco is a subsidiary of Albertsons. On the other hand, I am concerned that the rebate will not be honored. Would it be better to get Zantac at CVS this week?

    • says

      Jewel has got to be Jewell, lol. I wasn’t really concerned about that, but if you are, it doesn’t matter — it’s just $1.00 more initially at CVS but you should get $1.00 more back.

  7. Nyan Cat says

    Did you end up liking the Olia? I have so many grays and always return to L’Oreal Excellence, but I’m wondering if I should crack open a box of Olia and pour it on my head.

      • says

        OK, Olia is on — gloves are awful, I think they’re made out of the cheapest store brand garbage bags and tore instantly. We’ll see how the color does in a bit after I wash it out though.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>