$17 chicken parts shopping

petes-and-jewel926

I want to try out a recipe with chicken parts, so ran by Pete’s for the $.69/lb chicken leg quarters today on the assumption that it’s better to spend just $2.37 on an experiment, lol. If it turns out well, I’ll share it with you! Also got honeycrisp apples for $.99/lb to make apple chips this afternoon, and then swung by Jewel for the cheap Silk milk.

Jewel

4 Silk soy and almondmilk, $10.00. Used four expiring $1.00/1 printables (NLA), but there’s also $1.00/1 in the 9/14 RP to drop those to $1.50 each.

Paid $6.18.

Pete’s

2 lbs carrots, $.99.
Honeycrisp apples, $1.55.
Gala apples, $2.73.
Bananas, $.82.
Meat ends, $2.27.
Chicken leg quarters, $2.37.

Got $.05 off for bringing a bag and paid $10.87. Will get back $.50 from Checkout 51 ($.25 for apples, $.25 for bananas) for a net cost of $10.37.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals week of 9/24/14 – 9/30/14

petesfreshmarketlogo2

Here are the top ten Pete’s Fresh Market deals and coupon matchups I see for the week of 9/24/14.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals

  • Locally grown gala or golden delicious apples, $.69/lb.
  • 28 oz Dei Fratelli tomatoes, $.99.
  • Chicken Deals: Value pack leg quarters, $.69/lb. Family pack pinwheels, $.99/lb. Perdue quarters, $.99/lb.horizon
  • 16 oz select Flav-R-Pac veggies, $.79. Print the $.35/1 coupon here or use $.35/1 in the 9/21 SS.
  • Gallon Organic Valley milk, $5.99.
  • 12.6 oz Palmolive dish liquid, $1.00. Use $.50/1 in the 9/14 SS.
  • Horizon organic milk singles, $.69. $1.00/6 Horizon Organic Milk boxes. Just $.52 each after coupon!
  • Mexico lemons, 10 for $1.99.
  • Locally grown acron or butternut squash, $.29/lb.
  • California organic kale, $.89 each.

Punting on dinner shopping

9-23shopping

Do you ever just punt on dinner while you’re out shopping because you just don’t feel like cooking? Yeah, I admit it. I spent $10 + high prepared food tax at Pete’s today on a rotisserie chicken and Greek potatoes, so my contribution to this masterpiece of a dinner tonight will be: Salad, lol. And maybe some of these here grapes…

ALDI

2 lbs green grapes, $1.78.
Corn tortillas, $.33. (Still warm — the El Milagro truck was parked there again!)
Flour tortillas, $.85.
Low carb wraps, $2.29.

Paid $5.34.

Across the street at Pete’s

Rotisserie chicken, $5.99.
Greek potatoes, $4.03.
Limes, $.19.
Lemons, $.39.
3 lb onions, $.99.
Michigan golden delicious apples, $1.62.
Sourdough bread, $1.29.
Meat ends, $1.41.

Got $.05 off for bringing a bag, and paid $18.92. So, $24.26 all together.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals week of 9/17/14 – 9/23/14

petesfreshmarketlogo2

Here are the top ten Pete’s Fresh Market deals and coupon matchups I see for the week of 9/17/14.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals

  • California red grapes, $.98/lb.
  • Locally grown Gala apples, $.68/lb.
  • Barilla blue box pasta, $.88. Use $.55/2 in the 9/7 SS2.
  • 128 oz Centrella bleach, $.98.
  • Betty Crocker Helpers, $.88. Use $1.00/5 in the 9/7 SS2, $.75/3 in the 8/3 SS, or print $.75/3 here.
  • Ziyad 15.5 oz cans chick peas or fava beans, $.50.
  • Chicken deals: Value pack drumsticks, $.79/lb. Perdue leg quarters, $.99/lb. Bone-in thighs family pack, $.89/lb.
  • Cabot chunk cheese, $1.89. Print $1.00/2 here.
  • Chile lemons, 10 for $1.99.
  • Mexico limes, 15 for $.99.

Saving on deli meat with meat ends

meatends

Here’s my favorite way to save on lunch meat: Pick up “meat ends” at your local produce store. At my local Pete’s Fresh Market, these random deli meat ends quite affordable: Prepackaged and priced at $1.99/lb every day. You never know quite what you’re going to get — today’s find looks like salami, ham, and turkey, but who knows what else might be hiding under there, lol. On lucky days, I find entire packs of roast beef and other treasure in there, too; on regular days it’s a mish-mosh like this. Either way, it’s generally cheaper and of better quality than prepackaged lunch meat, and a great deal if you’re not picky about the varieties of lunch meat you’ll eat.

The kids and MashupDad love the treasure hunt aspect of unpacking these, and they come in handy for school lunches and more. So take a look the next time you’re in your own local produce market, and see what you can find! I generally find the best pickings first thing in the morning, or later in the evening after the dinnertime rush is over.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals week of 9/10/14 – 9/16/14

petesfreshmarketlogo2

Here are the top ten Pete’s Fresh Market deals and coupon matchups I see for the week of 9/10/14.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals

  • California seedless green grapes, $.98/lb.
  • Chicken deals: Fresh leg quarters family pack, $.69/lb. Pinwheels family pack, $.99/lb. Perdue leg quarters, $.99/lb. Bone-in chicken breast family pack, $.99/lb.
  • Eckrich smoked sausage, $1.99. If you still have the $1.00 printables from last week, use here.
  • Dozen Hamilton large eggs, $.99.
  • Campbell’s chicken noodle or tomato soup, $.79. Print $1.00/5 here.
  • 16 oz Organic Valley sour cream, $2.99.
  • Cabot chunk cheese, $1.89. Print $1.00/2 here.
  • 5 lb North Dakota red potatoes, $.98.
  • 5 oz Earthbound Farm organic salads, $1.98. If you still have the $1.00/1 from the June big book of savings at Jewel, use here. Or, print $.75/1 here.
  • Locally grown corn, 4/$.98.

Bought a lot of stuff with expiring coupons shopping

9-3-petes.jpg

So I went to Pete’s Market today because I found four $3.00/2 Galbani printables in my stash (no longer available, but you can print $1.00/1 here) that were expiring in the next couple of days and I didn’t want to waste them! Four of the mozzarella balls are already in the freezer, one will become Caprese salad today or tomorrow, and we’ll see on the rest. I also had three expiring $1.00/2 Planters printables, so used those on peanut butter.

  • Note: The Vermont organic applesauce cups listed at $.99 in the ad rang up at $4.39 — they corrected the price at checkout for me after looking at the ad, but you might want to bring the ad up with you if you were planning to buy those today as well.

Pete’s shopping

8 Galbani mozzarella balls, $20.00. Used four $3.00/2 printables (no longer available).
6 jars Planters peanut butter (Natural was included, too!), $8.94. Used three $1.00/2 printables (there’s also $1.00/2 in the 8/24 SS).
5 organic Vermont applesauce cups, $4.95.
Meat ends (roast beef today), $1.59.
Cauliflower, $1.85.
3 ears corn, $.73.
16 oz mushrooms, $1.98.
Gala apples, $1.66.
Oranges, $1.38.

Paid $28.83.

ALDI across the street shopping

9-3-aldi

10 avocados, $4.90.
Corn tortillas, $.33.
Flour tortillas, $.85.
Tortilla chips, $1.19.

Paid $7.40 and got $.25 back from Checkout 51 for tortilla chips.

Jewel shopping

9-3-jewel.jpg

Then down the street to Jewel … yeah, that’s a lot of stores, but I felt like shopping today, lol.

4 Eckrich smoked sausage, $7.96 after instant savings. Used four of the $1.00/1 printable coupon here (ZIP 07738 then reload) and $1.00/1 on Facebook.
Farmland bacon, $3.99 after instant savings. Used a $.55/1 peelie on the package.
Clearance Finish Quantum, $.99.
Two cans Bush’s beans, $2.00.
Bush’s Cocina Latina beans, $2.79. Used free can when you buy two Bush’s variety beans coupon from the July Big Book of Savings.

Paid $10.85 and got one pan sticker. It’s a start?! So all in all, I spent $47.08 today and got back $.25 for a net cost of $46.83.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals week of 9/3/14 – 9/9/14

petesfreshmarketlogo2

Here are the top ten Pete’s Fresh Market deals and coupon matchups I see for the week of 9/3/14.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals

  • Planters peanut butter, $1.49. Use the $1.00/2 in the 8/24 SS or the $1.00/2 printable here to get it for just $.99.
  • 28 oz Muir Glen organic tomatoes, $2.00. Look for $1.00/2 peelies.
  • California red grapes, $.88/lb.
  • Family pack chicken drumsticks, $.79/lb. Thighs, $.99/lb.
  • Sargento shredded cheese, $1.99. Print $1.00/2 here to get it for $1.49.
  • 4 oz Vermont organic applesauce, $.99. This is four 4 oz cups and didn’t ring right for me today, so watch the register!
  • 8 oz Galbani fresh mozzarella, $2.50. Use the $1.00/1 or $3.00/2 printable here$3.00/2 is out of prints — to get them as low as $1.00-$1.50 each.
  • 5 lb Idaho potatoes, $.98.
  • Homegrown green peppers, 3/$.98.
  • Homegrown sweet corn, 4/$.98.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals week of 8/27/14 – 9/2/14

petesfreshmarketlogo2

Here are the top ten Pete’s Fresh Market deals and coupon matchups I see for the week of 8/27/14.

Top Ten Pete’s Fresh Market deals

  • California cantaloupe, Mexico avocados, homegrown radish bunches, California celery, homegrown romaine, $.77 each.
  • USA peaches, Washington Fuji Apples, Washington Bartlett pears, California oranges, Peru minneolas $.77/lb.
  • Donkey chips, $1.99.
  • Value pack chicken leg quarters, $.59/lb. Bone-in chicken thighs or drumsticks value pack, $.89/lb.
  • Fresh pork spare ribs, $2.29/lb.
  • Sweet Baby Ray’s BBQ sauce, $.99.
  • 15.5 oz can Ziyad chick peas, $.50.
  • Pete’s hamburger or hot dog buns, $.89.
  • Palermo’s classic pizza, 6/$10.00.
  • Earthbound Farm organic salads, $1.77. The $1.00/1 manufacturer coupons from Jewel’s June big book of savings are still good, or print $.75/1 here.

Shopping without ki-ids… cause they’re back in schoo-ool…

shopping-without-kids

Here’s to peaceful weekday morning shopping without kids. I love my kids. But grocery stores make them fight. What’s up with that? Do yours do it too — they can’t walk through a store without nudging and sniping at each other the whole time? So anyway, I stopped by ALDI and Pete’s Market today, mostly to replenish some produce:

ALDI

Fit & Active wraps, $2.29.
2 lb Green grapes, $1.78.
3 lb navel oranges, $1.99.
Baby carrots, $.69.

That’s $6.87.

Pete’s Market

Corn, $.99.
Cauliflower, $1.54. (I’m making this again!)
Mushrooms, $.99.
Apples, $1.19.
Whole grain Italian bread, $3.29.
“Meat ends” (looks like all roast beef), $1.67.

Saved $.05 for bringing a bag, and paid $9.79. That’s $16.66 — no kids, no coupons. :)